رهبر ایران
امام خمینی
ریاست جمهوری ایران - آقای دکتر سید حسن روحانی
پایگاه اطلاعا رسانی دولت
آرم فنی و حرفه ای استان گلستان
سال 1397 {حمایت از کالای ایرانی}               استفاده نادرست از اینترنت ، تضادهای شخصیتی و فرهنگی را به وجود می آورد .                استفاده از فضای مجازی را باید مدیریت کرد .                
ملاقات عمومی
ملاقات عمومی با مدیر کل روز های
سه شنبه از ساعت 8 صبح الی 12 شماره تماس جهت هماهنگی : 32240662
پنل کاربری
کاربر میهمان ، خوش آمدید


نظر سنجی
آیا تا به حال از مراکز آموزش فنی و حرفه ای استان و کارگاههای آموزشی آن بازدید نموده اید؟
ثبت نظر
نظر سنجی
تاثیر حذف مالیات آموزشگاههای آزاد فنی و حرفه ای بر کیفیت آموزش آنها به چه میزان بوده است ؟
ثبت نظر
تصویر روز

معرفی بخش ها‏


 

آموزش :

 • ركن اصلي فعاليتهاي سازمان آموزش فنی و حرفه ای، آموزش است كه فرآيند آن ، ماموريت و رسالت سازمان را شكل مي دهد و در قالب دوره هاي ۱ تا ۱۸ ماهه از طريق آموزش در مراكز ثابت،‌آموزشآموزش شعب شهری(مناطق شهري فاقد مركز )، آموزش در زندان ، آموزش در پادگانها ،آموزش در صنايع ( اصناف ، ضمن کار ، بین کارگاهی و جوار كارگاهي)،آموزش روستایی و عشایری ،آموزش مهارتهای پیشرفته  ، مهارت آموزی در محیط واقعی کار، آموزش در حوزه آسیب دیدگان اجتماعی ،   آموزش مهارتهای پیشرفته، آموزش جوار دانشگاهی، سکونتگاه غیر رسمی(حاشیه نشینی شهرها) و  بالاخره آموزش در آموزشگاههاي آزاد ( بخش غير دولتي ) نسبت به تامين و تربيت نيروي كار ماهر و نيمه ماهر مورد نياز بخشهاي مختلف خدمات، صنعت ،‌كشاورزي ، فناوری راهبردی و فرهنگ و هنر كشور و ارتقاء‌ فرهنگ مهارت آموزی جامعه اقدام مي كند .

-   آموزش در مراكز ثابت :

         اينگونه آموزشها كه عموما آموزشهاي پايه اي و تخصصي مي باشند عمدتا در كارگاههايي كه مجهز به تجهيزات و ماشين آلات ويژه اي است كه در محل ثابتي مستقر گرديده اند ،‌اجرا  مي شوند .

اين اداره كل داراي ۱۷مركز در سطح استان بوده كه از اين تعداد ۲ مركز ويژه آموزش مردان و ۱ مركز ويژه آموزش زنان و ۱۴ مركز دومنظوره مي باشد .

 

آموزش شعب شهری(سیار شهری) :

        این آموزشها به منظور جبران كمبود مراكز ثابت در نقاط دوردست و فاقد مركز كه مستلزم صرف هزينه سنگين احداث مركز مي باشد و لزوم سرمايه گزاري كلان در آن نقاط كه مقرون به صرفه نبوده ،‌طراحي شده است .

 هريك از اين واحدها از تركيب يك و يا چند مربي در رشته هاي متنوع آموزشي و با تجهيزات آموزشی مربوطه تشكيل شده و در نقاطي كه داوطلب كارآموزي به اندازه كافي داشته باشند مستقر می گردند و آموزشهاي مربوطه را در منطقه مورد نظر اجرا نموده و سپس به محل ديگر ميروند .

 - آموزش در زندان :

         ارائه آموزش های فنی و حرفه ای به زندانیان کشور از سال ۷۱ آغاز وبا رشد سالیانه تعهدات و عملکرد آموزشی در این بخش همراه بوده است آموزش در زندان ها با توجه به نقش سازنده ای که در روحیه و خودباوری و تامین معاش آینده مددجویان خواهدنمود وباعث:

    ۱- تاثیر مثبت روحی،روانی و تربیتی در زندانیان در دوران محکومیت به حبس

    ۲- توانمندسازی زندانیان جهت انتقال مفید و مولد بعد از آزادی

    ۳- توانمندسازی جهت تامین معاش و بازدارندگی از ارتکاب مجدد جرم و بازگشت به محیط زندان.

در اين راستا اين اداره كل سالهاست از طريق عقد تفاهم نامه با سازمان امور زندانها ،‌نسبت به آموزش زندانيان اقدام مي نمايد .

 -   آموزش در پادگانها :

به منظور توسعه فرهنگ مهارت آموزی و توانمندسازی جوانان بعد از خدمت سربازي ،‌طرحي تحت عنوان طرح آموزش فني و حرفه اي سربازان در دوره مقدس سربازي در بهمن ماه ۱۳۷۱ توسط سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور تهيه و پس از تصويب هئيت محترم دولت و اخذ مجوز از مقام معظم رهبري و موافقت معظم له ، آئين نامه اجرايي آن به نيروهاي مسلح و ادارات كل آموزش فني و حرفه اي سازمان در كشور ابلاغ گرديد .

طبق اين قوانين سازمان با همكاري مسؤلان اداره آموزش پادگانها در نشستهاي كارشناسي ،‌پس از برنامه ريزي و توافقهاي لازم بر اساس استانداردها به آموزش سربازان در محل پادگانها مي پردازد و پس از پايان دوره و انجام آزمون ،‌گواهينامه به آنها اعطاء ميگردد .

 -   آموزش در صنايع - اصناف :

بخشي از آموزشهاي سازمان در قالب آموزش اصناف ،‌ويژه شاغلين بازار كار و در راستاي صيانت از  نيروي كار و ارتقاء سطح مهارت آنها همگام با فناوري هاي روز انجام مي شود .

-   آموزش در صنايع – ضمن کار :

در این واحد آموزش ضمن کار به منظور افزایش مهارت شاغلان در صنعت تا حد استاندارد های تائید شده انجام می شود.آموزش ضمن کار ، در خط تولید و در حین انجام کار صورت می پذیرد.

-  آموزش صنایع- بین کارگاهی و آموزش صنایع - جوار كارگاهي:

مركز آموزش جوار کارگاهی مرکزی است که از لحاظ تجهیزات آموزشی مستقل از خط تولید بوده و یک واحد به تنهایی و  یا چند واحد به اشتراک می توانند آن را تاسیس و اداره نمایند.

مركز آموزش بین کارگاهی : مركزي است كه در آن امر آموزش بت استفاده از امکانات خط تولید انجام می گیرد .

 

 -   آموزش روستایی و عشایری :

      بر اساس ضرورتی که در آموزشهای فنی و حرفه ای برای روستاها  و مناطق عشایر نشین کشور به منظور دستیابی به توسعه آموزش نیروهای فاقد تخصص و نیز ارتقای مهارت شاغلین در بخشهای مختلف صنایع ،خدمات و کشاورزی در مرکز دهستان و روستاهای پرجمعیت به ارائه خدمات در سطح روستاها می شود با هدف ايجاد توانمندي و فراهم سازي زمينه هاي بهره وري خانوار روستايي و نيز مقابله با مهاجرتهاي بي رويه روستائيان به شهر بر اساس مطالعاتي كه در پايان سال ۱۳۸۴ انجام گرديده ،‌طراحي شد .

  

 • مهارت آموزی در محیط واقعی کار:

به منظور ایجاد بسترهای لازم برای اشتغال مولد و پایدار مطابق با فناوریهای روز و همچنین استمرار و تثبیت اشتغال فرصتهای موجود و مورد نیاز جامعه به ویژه در مشاغل خرد و خانگی با استفاده از ظرفیتهای بخش های غیر دولتی در توسعه آموزشهای مهارتی و نیز برای استفاده از ظرفیتهای آموزشی موجود در محیطهای کارگاهی و درراستای توسعه و تنوع الگوهای آموزشی با اهداف زیر:

 1. آشنایی با محیط کسب و کار ،کسب تجربه و آماده سازی و ایجاد خودباوری در مهارت آموز برای ورود به عرصه اشتغال و کارآفرینی

 2. حفظ و پایداری مشاغل سنتی و بومی خصوصا در صنایع دستی

 3. کمک به بنگاههای فعال به منظور شناسایی و جذب نیروی کار مستعد و توانمند

 4. کاهش هزینه های جذب و بکارگیری نیروهای فاقد مهارت

 5. اشتفاده از ظرفیت و توان آموزشی عملی بنگاههای اقتصادی

 •  

 • آموزش در حوزه آسیب دیدگان اجتماعی:

    به منظور کاهش آسیب های اجتماعی و توانمندسازی افراد در معرض آسیب آموزشهای مهارتی با همکاری و تقاضای دستگاههای متولی مانند بهزیستی، کمیته امداد ، ستاد مبارزه با مواد مخدر و ..... ارائه می شود.

در این حوزه آموزش به معتادان بهبود یافته ،مراجعین به کمپها و مراکز ترک اعتیاد (ماده ۱۵ و ماده ۱۶) ، معلولین، کودکان خیابانی، زنان سرپرست خانوار ، زنان بد سرپرست و سایر جامعه هدف سازمان بهزیستی،کلیه معرفی شدگان ارگانهای حمایتی و تربیتی مانند: نیروی انتظامی،کمیته امداد،کانون اصلاح، سازمانهای مردم نهاد مرتبط ، آموزش و پرورش استثنایی و ..... ارائه می گردد.

 -   آموزش مهارتهای پیشرفته :

      در جوامع توسعه يافته ، عواملي چون رشد سريع فناوري و جهاني شدن، موجب ايجاد فضاي كسب و كار پويا و رقابت شديد تر سازمان ها، صنايع و بنگاه هاي توليدي و خدماتي شده است. از اين رو نقش سرمايه هاي انساني خلاق و ماهر در بهبود كيفيت كالاها و خدمات، افزايش  بهره وري و حتي بهبود شاخص هاي كلان اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي برجسته تر شده است و سازمانها و بنگاه هاي اقتصادي ناگزير به جذب نيروي انساني ماهر و يا ارتقاء مهارت نيروي انساني موجود هستند.

آموزش مهارتهای پیشرفته  در مراكز دولتي ثابت، مراكزجوار دانشگاهي ، واحد هاي صنعتي و بنگاه هاي اقتصادي امكان پذير است. و با توجه به استقبال جوانان از آموزش هاي فني و      حرفه اي و عدم وجود ظرفيت كافي در مراكز آموزشي ، آموزش هاي الكترونيكي يا آموزش از طريق وب را در دستور كار خود قرار داده است كه مي توانند به عنوان يك مركز آموزش مجازي گامي بلند در جهت پوشش هر چه بهتر نيازهاي آموزش كشور بر دارد.

 محور فعالیتهای دفتر امور مهارتهای پیشرفته:

 • تربیت نیروی انسانی ماهر در حوزه فناوریهای راهبردی و نوین

 • کارورزی مهارت آموختگان و دانش آموختگان بر اساس بند الف ماده ۲۱ برنامه پنجم

 • ارائه مهارتهای مورد نیاز بازار کار به دانشجویان و دانش آموختگان

 

 آموزش جوار دانشگاهی

 •      با توجه به عدم جذب ياروند كند جذب قشرتحصيلكرده درسرمايه گذار يها يكوچك ومتوسط ، دركنار ساير عوامل و پيامدهاي فرهنگي ، اجتماعي و اقتصادي ناشي از عدم اشتغال در سطح اقشار تحصيلكرده لزوم برنامه ريزي و سياستگذاري جدي درسطح كلان حس مي شود.

  عواملي چون رشد سريع فناوري و جهاني شدن، موجب ايجاد فضاي كسب و كار پويا و رقابت شديد تر سازمانها، صنايع و بنگاه هاي توليدي و خدماتي شده است

      از اين رو نقش سرمايه هاي انساني خلاق و ماهر در بهبود كيفيت كالاها و خدمات، افزايش بهره وري و حتي بهبود شاخص هاي كلان اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي برجسته تر شده است و سازمانها و بنگاه هاي اقتصادي ناگزير به جذب نيروي انساني ماهر يا ارتقاي مهارت مداوم نيروي انساني موجود هستند.در سالهاي اخير نرخ رشد دانش آموختگان دانشگاهي افزايش چشمگيري داشته است و كمبود مهارتهاي كافي براي استخدام پذيري و كارآفريني مهمترين چالش فارغ التحصيلان دانشگاهياست این آموزشها می تواند با تقاضای واحدهای دانشگاهی در محل تعیین شده توسط ذانشگاهها انجام و یا با ایجاد مراکز SCD به صورت مستقل در محیط دانشگاه به انجام برسد.

 

 • سکونتگاه غیر رسمی(حاشیه نشینی شهرها)

     آموزشهای مهارتی فنی و حرفه ای در مناطق فرسوده و سکونتگاه های غیر رسمی موجب ارتقاء اقتصاد این مناطق می شود و آسیب های ناشی از کمبود ها با توانمند شدن و فراگیری مهارتهای ساکنان مرتفع می شود.

حاشیه نشینی یکی از چالش های عمده کشورهای در حال توسعه است، چرا که طیف گسترده ای از جمعیت از روستاها بدون هیچ مهارت و توانایی برای یافتن شغل و زندگی بهتر به شهرها مهاجرت کرده و در شهر مسائلی چون افزایش شتابان جمعیت، رشد فقرو بیکاری را بوجود می آورند از این رو آموزشهای مهارتی و بازار محورفنی و حرفه ای به دلیل کوتاه و زود بازده بودن به آنها برای داشتن شغل و درآمد کمک میکند و از معضلات اجتماعی نیز خواهد کاست. ارائه آموزشهای فنی و حرفه ای در سکونتگاه های غیر رسمی ، قوانین الزام آور برای بکارگیری نیروی کار آموزش دیده نشان دهنده تاثیر مهارت آموزی در تربیت نیروی کار ماهر است و آموزش مهارت و توانمندسازی این خانواده‌ها سبب کاهش آسیب‌های اجتماعی و رشد این مناطق می‌شود.

   آموزش در آموزشگاههاي آزاد فني و حرفه اي :

لزوم فراگيري فن و حرفه براي كليه اقشار كشور امكانات وسيعي را طلب مي كند كه توان تامين آن از مجراي دولتي مقدور نيست و لذابه استناد تبصره ماده ۱۱۱ قانون كار جمهوري اسلامي ايران و آئين نامه تشكيل و اداره آموزشگاههاي آزاد فني و حرفه اي مصوب هيات وزيران به سازمان آموزش  فني و حرفه اي كشور اجازه داده شده است تا با استفاده از جلب مشاركت بخش خصوصي نسبت به تاسيس آموزشگاههاي فني و حرفه اي آزاد تحت مديريت موسسات كارآموزي آزاد اقدام نمايد .

 

 مشاوره و هدایت شغلی

     يكي از سياستهاي فعال اشتغال بازار كار، ارائه خدمات مشاوره آموزشي-شغلي است كه مي تواند در مراكز آموزش فني و حرفه اي اثرات فراواني براي كارجويان و ارتقاء بهره وري شاغلين به همراه داشته باشد. كار آفرينان و نيروهاي كارمي توانند از اين خدمات در جهت كارآفريني بهتر و برخورداري از مهارتهاي مورد نياز بازار كار بهره مند گردند و در اين صورت خدمات ارائه شده سازگاري بين مشاغل موجود و نيروي كار را تضمين مي كند. شناسايي امكانات جامعه و نيز توجه به توانايي هاي افراد حائز اهميت است ، با استفاده از خدمات راهنمايي و مشاوره شغلي و حرفه اي افراد به سوي يادگيري مهارتهايي ترغيب و تشويق مي گردند كه نياز بازار كار و جامعه را تامين و از طرفي با خصوصيات رغبت ٬ علائق و توانائيهاي آنها سازگار باشد.

 


کلید واژه ها :

آموزش سایر ثابت

تعداد بازدید این صفحه :‌1

{حمایت از کالای ایرانی }