آرم فنی و حرفه ای استان گلستان
جامعه سالم ، آماده در برابر تهدیدات نوین                پدافند غیرعامل ، افزایش بازدارندگی در سایه حماسه حسینی                سال 99 ( سال جهش تولید )                
ملاقات عمومی
ملاقات عمومی با مدیر کل روز های
سه شنبه از ساعت 8 صبح الی 14 شماره تماس جهت هماهنگی : 32240662
آموزش مجازی


نظر سنجی
اهمیت آموزش های مجازی در مهارت آموزی به چه میزان است ؟
ثبت نظر
نظر سنجی
تاثیر حذف مالیات آموزشگاههای آزاد فنی و حرفه ای بر کیفیت آموزش آنها به چه میزان بوده است ؟
ثبت نظر
تصویر روز

به مناسبت گرامیداشت هفته ملی مهارت؛
یادداشت تخصصی به قلم سعید پارسا رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان مراوه تپه با موضوع مهارت آموزی، کلید حل مشکلات


به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان گلستان،سعید پارسا رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان مراوه تپه به مناسبت گرامیداشت هفته ملی مهارت یادداشت تخصصی با موضوع مهارت آموزی، کلید حل مشکلات، ارائه کرد.
متن این یادداشت به شرح ذیل است

در حال حاضر بیکاری یکی از مشکلات اساسی جامعه می باشد و متاسفانه فراگیری آن در بین فارغ التحصیلان دانشگاهی بیشتر می باشد. پیامبر گرامی اسلام (ص) در خصوص مذمت بیکاری و تاثیر آن در زندگی انسان فرمود: بر امت خویش، بیشتر از شکم پرستی، پرخوابی ، بی کارگی و بی ایمانی بیمناکم.( نهج الفصاحه، ص19). بدون شک یکی از اصلی ترین علل بیکاری جوانان نداشتن مهارت و توانائی انجام کار می باشد.
امروزه در کشور های توسعه یافته فعالیت های آموزشی علاوه بر « علم گرایی»، « مهارت پیشگی» را نیز در تداوم آموزش های نظری امری خطیر و تعیین کننده می دانند. هدف در این جوامع بیشتر « توانمند سازی » افراد است تا « دانشمند پروری ».
مقام معظم رهبری می فرمایند: کشور به موازات نیاز به علم، به پنجه های کارآمد هم نیاز دارد. همان طور که امام علی (ع) نیز تاکید و تصریح می فرمایند که : خداوند انسان مومنی را دوست دارد که « مهارت ورز» و « امین » باشد و پیامبر اکرم (ص) در این باب می فرمایند: حلال ترین چیزی که بنده می خورد ناشی از کسب و کار و پیشه ای است که با دست خود و با دقت انجام می دهد.
یکی از مشکلات جامعه ما عدم مهارت آموزی جوانان در سطح حرفه ای است. اکثر جوانان یا به تحصیل پرداخته و مطالبی را تئوری آموخته اند و یا کسانی هم که به دلایلی خیلی درس نخوانده اند، مهارت کمی در رشته ای کسب نموده اند که دلیل این امر دو چیز است :« یکی عدم کشف استعداد» و دیگری« ضعف پشتکار». در حال حاضر همت، مهارت و تخصص لازمه موفقیت شغلی می باشد. در حال حاضر با آنکه بسیاری از بیکاری ناله می کنند، اما در جامعه ملاحظه می شود که هستند افرادی که با مهارت حرفه ای در یک رشته نه تنها بیکار نیستند، بلکه آنقدر مشغله کاری شان زیاد است که اگر به آنها مراجعه نمائیم ابراز می دارند که وقت ندارند و باید چند روز دیگر مراجعه کنیم.
همواره شاهد هستیم که برقکار، تعمیرکار، جوشکار، نقاش، نجار و ... که کاربلد و ماهر و البته دارای « اخلاق حرفه ای» مناسب هستند بیکار نمانده بلکه همانگونه که گفته شد این قشر همواره از وقت نداشتن و پر مشغله بودن گلایه می کنند.
در حدیثی از امام جعفر صادق روایت شده: هر اهل فنی برای موفقیت درکسب و کار خود به سه مطلب نیازمند است:« تخصص و باهوشی در فن و حرفه مورد نظر»، « امین باشد در کار و مال مردم و امانت و درستی را حفظ نماید» و « با صاحب کار خوش برخورد و خوش قلب باشد». ( تحف العقول، ص322)
و نکته آخر اینکه، علاوه بر نیاز انسان به مهارت،همت، تلاش و پشتکاردر امور،« نیت خداپسندانه» نیز در کار مهم می باشد. اگر نیت و جهت کار الهی و صحیح باشد، کار انسان برکت پیدا کرده و موجبات بهره مندی دنیوی و اخروی را فراهم آورده و به ذخیره ای جاویدان در عالم آخرت تبدیل خواهد شد.
 
تعداد بازدید کل :‌66